Echipa Națională: România încheie în genunchi preliminariile EURO2020 | Spania – România 5-0

0
220

România a pierdut ultimul meci din grupa de calificare la Campionatul European din 2020. Tricolorii au cedat în fața Spaniei cu 5-0 și au terminat pe locul 4 în grupă.

Fără șanse de calificare la turneul final, Cosmin Contra a aliniat la Madrid o formulă mult schimbată față de meciul cu Suedia. A fost 4-0 la finalul primei reprize, ibericii s-au distrat și au marcat prin Fabian Ruiz, Gerard Moreno (de două ori) și autogolul lui Rus. Spania nu a mai forțat în repriza a doua, dar tot a mai punctat o dată în poarta lui Tătărușeanu, Mikel Oyarzabal a făcut 5-0 în minutele de prelungire.

Tot în aceeași grupă s-au mai jucat partidele Suedia – Insulele Feroe 3-0 și Malta – Norvegia 1-2.

Spania – România 5-0