FOTO Baschet: Prima înfrângere pe teren propriu | SCM U Craiova – U BT Cluj 74-81

0
403
LNBM - etapa 6: SCM U Craiova - U BT Cluj 74-81 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN
LNBM – etapa 6: SCM U Craiova – U BT Cluj 74-81 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Universitatea Craiova a pierdut primul meci de pe teren propriu în Liga Națională de baschet masculin – GVA, ediția 2019/2020.

Trupa lui Aco Todorov a pierdut la mare luptă, scor 74-81, în fața liderului U BT Cluj-Napoca.

Craiova a ajuns la 3-3 la general, în vreme ce ardelenii sunt neînvinși în actuala stagiune.

Clujenii au dominat prima secvență a partidei și au terminat primele zece minute de joc în avantaj, 26-20. Ardelenii s-au distanțat la 10 puncte în debutul sfertului secund, dar a urmat un run de 17-4 în favoarea craiovenilor, care au trecut la conducerea jocului (37-36). Ambele echipe au înscris din spatele semicercului, iar la pauza mare s-a intrat cu scorul de 44-41 pentru Craiova.

Formația oaspete a preluat inițiativa imediat după pauză și a menținut o diferență de o posesie înaintea ultimelor 10 minute de joc (63-66). Sfertul cu numărul patru a început extrem de slab pentru ambele formații, primele puncte fiind marcat abia în minutul 34. Finalul partidei a fost controlat de oaspeți, aceștia menținând un avantaj important în ultimele minute.

Omari Gudul a totalizat 23 puncte, 6 recuperări, Tyler Laser a adăugat 18 puncte, iar Porter Troupe a terminat cu 11 puncte.

Statistic, Craiova a avut medii de 57 % (16/28) la aruncările din interiorul semicercului, 42 % (11/26) la aruncările de la distanță și 81 % (9/11) de la linia de libere.