FOTO Baschet: Craiova își continuă seria perfectă de pe teren propriu. Oltenii au bătut Steaua cu 83-77

0
484
LNBM: SCM U Craiova - Steaua București 83-77 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN
LNBM: SCM U Craiova – Steaua București 83-77 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Universitatea Craiova a câștigat cu scorul de 83-77 meciul disputat duminică seara cu Steaua București. Formația antrenată de Aleksander Todorov este neînvinsă pe teren propriu, alb-albaștrii au câștigat toate cele trei partide jucate în Bănie.

Craiova are 3-1 la general, în vreme ce bucureștenii au ajuns la un activ de o victorie și 3 înfrângeri.

Prima repriză a fost controlată de gazde. Elevii lui Todorov au terminat în avantaj primele zece minute de joc (25-17). Alb-albaștrii s-au desprins la 35-20, însă Steaua a reacționat și redus din deficit. Scorul la pauza mare a fost de 47-39.

După reluarea jocului, vizitatorii au trecut în avantaj, scor 50-51. Echilibrul s-a menținut, echipele succedându-se de mai multe ori la conducere, până la finalul sfertului trei, care s-a înscheiat cu scorul de 64-61 pentru Craiova.

Ultimul sfert s-a jucat pe muchie de cuțit. Craiovenii s-au menținut la conducere, steliștii au ținut aproape, dar nu a reușit să răstoarne situația pe tabela de marcaj.

Monyea Pratt a fost aproape de un triple double și a terminat meciul cu 13 puncte, 12 recuperări și 7 pase decisive, Omari Gudul a totalizat 25 de puncte, 5 recuperări și o pasă decisivă, Tyler Laser a adăugat 16 puncte, iar Porter Troupe a contribuit la rândul său cu 13 puncte.

Statistic, SCM U a avut medii de 61 % (19-31) la aruncările din interiorul semicercului, 34 % (10-29) la aruncările de la distanță și 78 % (15-19 )de la linia de libere.