Honved Budapesta şi Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0, meciul disputat la Gyor, în prima manșă a turului 2 preliminar din Europa League, iar formaţia antrenată de Corneliu Papură are șanse reale de calificare în turul 3.

Alb-albaștrii au început bine partida însă, pe parcurs, jocul echipei a scăzut în intensitate și gazdele au echilibrat. După pauză, ocaziile au început să se înmulţească la poarta maghiarilor, dar scorul a rămas neschimbat până la finalul jocului.

Cea mai mare ocazie de gol a oltenilor a aparținut croatului Renato Kelic (minutul 94). Vătăjelu e executat o lovitură liberă din stânga, spre bara a doua, de unde Mihai Roman a reentrat cu capul pentru Renato Kelic, care a  trimis puţin peste poartă.

Meciul retur se va disputa joia viitoare, pe stadionul „Ion Oblemenco”, de la ora 19.15.

Honved: Lefkovits – Uzoma, Batik, Kamber, Lovric (76, Niba), Kokuc – Gazdag, Kesztyus, Bano-Szabo – Moutari (65, Kulach), Ngog (81, Cipf).

U Craiova: Pigliacelli – Martic, Acka, Kelic,  Bancu – Cicâldău, Mateiu, Qaka (65, Ivanov) – Bărbuţ, Fortes (46, M. Roman), Vătăjelu.