Universitatea Craiova – FK Sabail 3-2 | FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova s-a calificat în turul doi preliminar al UEFA Europa League, dar s-a chinuit și în meciul de pe teren propriu cu azerii de la FK Sabail. Trupa lui Cornel Papură s-a impus cu 3-2, același scor ca și în partida tur, iar golul victoriei a venit în minutul 90 !

Oltenii au deschis scorul în minutul 28, prin Alexandru Cicâldău, care a reluat mingea în poartă, după o respingere a lui Boznovski, în urma unei lovituri de cap a lui Bărbuț. Alb-albaștrii au dominat disputa și și-au mărit avantajul în partea a doua a jocului.  Revenit în Bănie după doi ani şi jumătate, Bogdan Vătăjelu a făcut 2-0 în minutul 53.

Calificarea părea rezolvată, însă azerii au înscris de două ori în decurs de câteva minute și au creat panică în Bănie. Scorul a devenit 2-2, iar calificarea era în pericol.

Emoțiile s-au rispit în minutul 90, Carlos Fortes a înscris primul său gol în tricoul alb-albastru, după o pasă a lui Bărbuț.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – SABAIL 3-2 (1-0)

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic (77, Gardoș), Ferreira, Bancu – Qaka (70, V. Constantin), Mateiu, Cicâldău (57, Ivanov) – Bărbuț, Fortes, Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură.

FK Sabail: Bozinovski – U. Abbasov (86, Yagublu), Yumuszada, Erico, Rahimov – Cociuc, Amirguliyev, Baybalayev – Hamdi (58, Muradbayli), M. Abbasov (58, Duventru), Ramazanov. Antrenor: Aftandi Hajiev.

Cartonașe galbene: – / Yunuszade, Ramazanov

Arbitri: Helgi Mikael Johansson – Johann Gudmundsson, Bryngeir Valdimarsson; Ivar Orri Kristjansson (toți din Islanda).