S-a pus punct sezonului 2018-2019 în al treilea eșalon al fotbalului românesc. Cele cinci echipe care au promovat în Liga 2 se știau încă din înaintea ultimei etape: Seria 1: SCM Gloria Buzău; Seria 2: Rapid; Seria 3: Turris Oltul Turnu Măgurele; Seria 4: CSM Reşiţa;
Seria 5: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc.

În C 3, cele trei reprezentante ale județului Dolj au terminat sezonul în prima parte a campionatului.

Au retrogadat următoarele echipe: Seria 1: Sănătatea Darabani, CSM Râmnicu Sărat, CSM Paşcani; Seria 2: Delta Dobrogea Tulcea (exclusă şi desfiinţată), CSM Olteniţa, Sportul Chiscani, Agricola Borcea (cel mai slab loc 12); Seria 3: Viitorul Domneşti, AFC Hermannstadt 2, Sporting Roşiori, Atletic Bradu; Seria 4: CS Ocna Mureş, CSM Lugoj, Millenium Giarmata, CNS Cetate Deva; Seria 5: CS Iernut, Gaz Metan Mediaş 2, MSE Târgu Mureş, Unirea Tăşnad.

SERIA 3, etapa 30

Vineri, 24 mai, ora 18:00
CSM Alexandria – Sporting Roşiori 6-1
Marius Matei (11, 50), Marius Mitran (65), Dragoş Boşoteanu (70), Mihai Vintilă (85), Giani Gherghiceanu (89) / Daniel Bogdanovici (26)
FCU Craiova  – Flacăra Moreni  3-0
Alexandru Oae (30 – autogol), Alexandru Raicea (75, 80)

Vineri, 24 mai, ora 19:00
Turris Oltul Turnu Măgurele – FC Hermannstadt 2  9-1
Dragoş Tescan (10, 45), Cristian Ciobanu (15 – pen., 25, 39, 67), Alin Pencea (20), Florin Radu (60, 65) / Gheorghe Morariu (9)

Sâmbătă, 25 mai, ora 18:00
FC Pucioasa – Unirea Bascov 3-2
Florin Leţu (8, 48), George Grigorescu (90+2) / George Ivan (36), Adrian Iamandi (55)
Astra 2 – CSO Filiaşi 3-2
George Şerban (31), Ionel Mihăilă (82), Alexandru Duminică (87) / Alexandru Gheorghişor (40), Alexandru Armăşelu (44)
Flacăra Horezu – U Craiova 2  2-0
Cristian Munteanu (14), Adrian Popa (68)
FC Voluntari 2 – Viitorul Domneşti 3-2
George Buliga (2, 88), Cosmin Achim (90+3 – pen.) / Alin Băbeanu (17), Ionuţ Buliga (44)
ACS SR Municipal Braşov – Atletic Bradu 1-2
Horia Popa (15) / Adelin Voinescu (33), Cătălin Doman (82)

Liga 3, Seria 3 M V E I GOL P
1 Turris Turnu Măgurele 30 23 5 2 87-15 74
2 FCU Craiova  30 19 5 6 70-25 62
3 Flacăra Horezu 30 16 9 5 43-24 57
4 CSM Alexandria 30 15 5 10 55-36 50
5 CSO Filiaşi 30 15 4 11 51-48 49
6 FC Pucioasa 30 13 6 11 59-40 45
7 U Craiova 2 30 11 10 9 50-39 43
8 SR Municipal Braşov 30 12 7 11 48-34 43
9 Unirea Bascov 30 11 8 11 52-45 41
10 FC Voluntari 2 30 11 7 12 41-44 40
11 Flacăra Moreni 30 12 4 14 39-49 40
12 Astra 2 30 11 7 12 47-51 40
13 Atletic Bradu 30 10 3 17 49-63 33
14 Sporting Roşiori 30 7 9 14 36-58 30
15 FC Hermannstadt 2 30 5 6 19 35-78 21
16 Viitorul Domneşti 30 0 3 27 16-129 3

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.