FOTO Baschet: Victorie de moral înainte de play-off | SCM U Craiova – SCM Timișoara 88-83

0
317
LNBM, Top 6, Etapa 10 |SCM U Craiova - SCM Timișoara 88-83 | FOTO: Ionuț Greere
LNBM, Top 6, Etapa 10 |SCM U Craiova – SCM Timișoara 88-83 | FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a învins pe SCM Timișoara, scor 88-83, în ultima etapă din faza a doua a Ligii Naționale de baschet masculuin. Trupa lui Aco Todorov a revenit de la -8 înaintea ultimelor 10 minute de joc (60-68).

Craiova încheie sezonul regulat pe locul 4 și pornește cu avantajul terenului propriu în play-off-ul LNBM. Oltenii vor juca tot cu Timișoara.

Bănățenii au început mai bine partida din Bănie și au terminat în avantaj primul parțial al partidei, 22-12. Oaspeții au menținut ritmul și partea a doua a primei reprize, astfel că la pauza mare scorul a fost de 47-34 în favoarea timișorenilor.

Repriza a doua a început cu o întârziere de câteva minute din cauza unor probleme tehnice. Timișoara s-a desprins chiar la 19 puncte, însă oltenii au revenit pe finalul sfertului trei. Ultima parte a jocului a fost controlată de alb-albaștrii, care obțin o victorie de moral înainte de play-off.

Porter Troupe a terminat meciul cu 22 de puncte, 6 recuperări și 4 pase decisive, Goran Gajovic a adăugat 17 puncte, Mo Curry a reușit 15 puncte și 8 pase decisive, iar Amedeo Casale a totalizat 10 puncte.