Baschet (M): SCMU Craiova joacă pe terenul Stelei (luni, ora 19.45 – DigiSport 4)

0
356
SCM U Craiova, baschet masculin | FOTO: Ionuț Greere

Începe returul sezonul regulat al Ligii Naționale de baschet masculin – Grupa Valorică A. CSA Steaua București și SCM Universitatea Craiova se întâlnesc luni, de la ora 19.45 (DIGISPORT 4), în runda cu numărul 8. Partida tur dintre cele dou echipe încă nu s-a disputat, jocul programat inițial 5 octombrie, a fost amânat pentru 12 decembrie.

Formația antrenată de Aco Todorov are 5-1 la general, în vreme ce bucuretenii au la activ 3 victorii și 3 înfrângeri.

Steaua și Craiova s-au întâlnit de 19 ori, 13 victorii au revenit militarilor, doar 6 victorii au fost bifate de olteni.  Ambele formații și-au fructificat avantajul terenului propriu în sezonul precedent. Craiova a câștigat după o repriză de prelungiri cu 102-99, într-un meci disputat pe 5 noiembrie 2017, iar bucureștenii au câștigat jocul din Capitală, scor 90-79, pe 28 ianuarie 2018.

Partida din Sala Regimentul de Gardă „Mihai Viteazu” va fi condusă de o brigadă formată din Alin Faur, Dragoș Nicolae și Costin Bogdănescu. Comisar din partea FRB a fost delegat Mircea Martiș.