Universitatea Craiova – Dinamo București 3-0 | Liga 1 – etapa 7 | FOTO: Ionuț Greere

S-a încheiat și etapa a 8-a, iar surprizele continuă în Liga 1. A fost una dintre cele mai frumoase etape de până acum, nu mai puțin de 24 de goluri s-au contorizat în cele 7 partide, media pe meci fiind de 3 goluri. Sepsi cotinuă să surprindă în Liga 1, nou-promovata Dunărea Călărași se regăsește pe un loc de play-off, iar derby-ul campionatului s-a încheiat neschimbat, același 1-1 cu care ne-am obișnuit în ultimele cinci dueluri directe.

Concordia Chiajna – Sepsi 0-3 (Tandia 76′, 91′, Nouvier 82′)

Primul meci al etapei le-a adus față în față pe Concordia Chiajna și Sepsi Sfântu Gheorghe. Trupa lui Eugen Neagoe s-a împus cu un categoric 3-0 chiar pe terenul Chiajnei, chiar dacă jocul nu a strălucit. Primul gol al meciului a venit abia în minutul 76, dintr-un șut deviat, iar apoi a început căderea Chiajnei. Ilfovenii se află la al 3-lea eșec consecutiv cu același scor, 0-3.

Dinamo – Astra Giurgiu 1-2 ( Subotic 88’/ Alibec 13′, Moise 66′)

Dinamo își continuă forma slabă arătată în ultimele meciuri. Doar trei puncte din doisprezece posibile au obținut alb-roșii în ultimele 4 etape, iar acest lucru i-a coborât până pe poziția a 10-a. Astra rămâne și după această etapă singura formație neînvinsă, mai mult de atât, după victoria „din Groapă”, împotriva lui Dinamo, astralii au urcat până pe poziția secundă, la doar un punct de liderul FCSB.

Dunărea Călărași – FC Botoșani 3-2 ( Kanda 29′, Dobrosablevici 37′, Mediop 84’/ Rodriguez 12′ (p), 52′ (P)

Dunărea Călărași și FC Botoșani au arătat unul dintre jocurile frumoase și pline de goluri din această etapă. Oaspeții au început mai bine partida, iar după doar 12 minute, Rodriguez deschidea scorul. A fost momentul care i-a trezit pe elevii lui Dan Alexa, iar Kanda și Dobrosavlevici au întors scorul până la pauză, dar nu înainte ca Silviu Pană să rateze o lovitură de la 11 metri. În partea secundă botoșănenii au izbutit egalarea tot prin Rodriguez și tot printr-un penalty, pentru ca în minutul 84 Mediop să aducă toate cele 3 puncte gazdelor.

Gaz Metan Mediaș – Universitatea Craiova 3-2 ( Constantin 12′ (P), Fortes 27′, Cristea 83’/ Mitriță 8′ (P), Koljić 75′(P) )

Spectacol total și dramatism la Mediaș, în cel mai tensionat meci al etapei. Patru lovituri de la 11 metri, un cartonaș roșu și 10 cartonașe galbene, cam așa arată statistica unui meci pe viață și pe moarte dintre două echipe bune ale acestui campionat. Totul a început în minutul 8, când Mitriță a înscris primul gol pentru Craiova, din penalty. A urmat un asalt al gazdelor, iar până la pauză scorul s-a răsturnat în favoarea gazdelor. Partea secundă a fost într-adevăr una nebună. După ce același Mitriță a ratat un penalty în minutul 62, nou-venitul Koljić a izbutit egalarea cu un sfert de oră înainte de final, pe fondul unei dominări a Craiovei. Ultimul cuvânt l-a avut Cristea, care a reușit golul victoriei pentru medieșeni în minutul 83, cu un șut plasat pe jos. În finalul partidei, Matteo Fedele a primit cartonaș roșu, iar acesta va lipsi în următoarea partidă a Universității Craiova, pe teren propriu cu Viitorul.

FC Voluntari – Poli Iași 2-3 (Căpățână 56′, Malfleury 79’/ Cioinac 14′, Sin 37′, Mihăescu 90+4′)

Al treilea rezultat de 3-2 în această etapă a fost consemnat la Voluntari, acolo unde echipa antrenată de Flavius Stoican, Poli Iași a obținut toate cele 3 puncte puse în joc cu un gol la ultima fază a meciului. După ce în prima repriză moldovenii s-au desprins la două goluri diferență, iar soarta părea să fie de partea lor, repriza secundă a adus o schimbare totală în jocul Voluntariului, iar până în minutul 80 au restabilit egalarea. Norocul nu a fost de partea lor, Mihăescu reușid să aducă toate punctele pentru echipa oaspete chiar înainte de fluierul final. Astfel, FC Voluntari rămâne pe ultima poziție, cu două puncte, iar Poli Iași urcă până pe locul 9, cu 11 puncte.

CFR Cluj – FCSB 1-1 (Coman 24’/Țucudean 48′)

Derby-ul etapei nu a adus nimic nou nici în jocul celor două echipe, dar nici la rezultatul final. Duminică seară s-a înregistrat al 5-lea rezultat de 1-1 consecutiv între cele două formații, iar distanță dintre cele două rivale a rămas de două puncte.

Viitorul Constanța – FC Hermannstadt 1-0 (Hagi 29′(P) )

Ultimul joc al etapei s-a disputat la Ovidiu, acolo unde Viitorul a primit vizita Sibiului. Trupa lui Gică Hagi s-a impus cu 1-0, după un joc destul de închis. Ianis Hagi a reușit singurul gol al partidei, în minutul 29, dintr-un penalty, iar echipa sa a urcat pe ultimul loc de play-off, cu 13 puncte.