LEIPZIG,GERMANY, 26.JUL.18 – SOCCER – UEFA Europa League qualification, RasenBallsport Leipzig vs BK Haecken. Image shows Bruma (RB Leipzig) and Adam Andersson (Haecken). Photo: GEPA pictures/ Sven Sonntag

Leipzig a învins astăzi pe Hacken cu scorul de 4-0 (2-0) în manşa tur şi este cu un pas calificată în faza următoare. Astfel, Universitatea Craiova şi-a aflat într-o proporţie destul de mare adversara din turul 3 preliminar al Europa League.

Nemţii au deschis scorul în minutul 35 prin Bruma, apoi şi-au dublat avantajul până la pauză. Nici în repriza secundă jucătorii de la Leipzig nu au lăsat-o mai moale, Kevin Kampl şi Jean-Kevin Augustin trecându-şi şi ei numele pe tabela de marcaj. Nemții au terminat în inferioritate numerică, Ilsanker a fost eliminat în minutul 81 pentru cumul de cartonașe galbene.

Cei de la Leipzig au folosit mai multe rezerve în această seară, nume precum Konrad Laimer, Yussuf Poulsen, Dayot Upamecano şi Timo Werner nefiind incluşi în lot pentru acest meci.

RB LEIPZIG – BK HACKEN 4-0 (2-0)

Leipzig: Gulacsi – Klostermann, Orban (C), Konate, Saracchi (68 Mukiele)- Ilsanker, Demme, Kampl – Cunha (89 Hartmann), Augustin, Bruma (85 Stierlin). Antrenor: Ralph Hasenhuttl

BK Hacken: Abrahamsson – Andersson, Lindgren (C), Hammar, Arkiuvo – Friberg, Irandust (46 Mohamed), Faltsetas (83 Berrgren) – Celik (73 Lundberg), Paulinho, Crespo. Antrenor: Alm Andreas