Ancuța Bobocel a strălucit la Cupa Europei de la Londra / FOTO: European Athletics

În cadrul celei de-a 22 ediții a Cupei Europei la 10.000 m, competiție desfășurată la Londra, sub forma unui super show atletic sub titulatura „Night of 10.000 m PBs”, la „Paliament Hill Athletics Track”, Ancuța Bobocel a obținut două rezultate de excepție.

Sportiva legitimată la CS Universitatea Craiova a terminat pe locul 2 cursa de 10 000 m, fiind înregistrată cu timpul de 31:42,12.

Mai mult, Bobocel a făcut parte din echipa României care a reușit să se urce pe prima treaptă a podiumului de premiere, devenind astfel lider european, suclasând team-ul britanic la el acasă. Pe locul trei s-a clasat Germania. Din lotul tricolor au mai făcut parte  Roxana Bîrcă (locul 4 individual – 32:30,97), Cristina Simion (33:20,37) și Andreea Pîșcu (34:12,80).