FOTO Scrimă: Cătălina Ileana (CSM Craiova), argint la Cupa României – proba feminină la individual

0
468

Ediția 2017 a Cupei României la spadă pentru seniori are loc de joi și până duminică, în perioada 28 septembrie – 1 octombrie, la Craiova. Concursul se desfășoară la feminin și masculin, individual și echipe, și este găzduit de Sala de sport a Liceului cu Program Sportiv „Petrache Trișcu”.

În prima zi de concurs a avut loc proba de spadă feminin individual, cu 39 de sportive la startul competiției. S-au tras două tururi de grupe preliminare, iar apoi toate spadasinele vor ajunge pe un tablou incomplet de 64, de eliminări directe.

Bianca Benea, de la CSM Oradea, a câștigat Cupa României, după ce a învins în finală pe Cătălina Ileana, legitimată la CSM Craiova, scor 15-14. Pe locul trei s-a clasat Ioana Dumitru (CS Dinamo), care a învins-o în finala mică pe Ramona Calcan (CSA Steaua), scor 15-13.