Liga 1: Universitatea Craiova revine de la 0-1 și se impune în fieful „Bătrânei Doamne”

0
357

Victorie pentru Universitatea Craiova la Arad. Formația pregătită de Mirel Rădoi a bătut cu scorul de 2-1 pe UTA, după ce gazdele au condus cu 1-0.

Arădenii au deschis scorul în minutul 12, Abeid a înscris după o lipsă de reacție în defensiva olteană. La pauză s-a intrat la egalitate, Ștefan Baiaram a înscris cu o lovitură de cap, după o lovitură liberă executată Nistor (45).

Cursul total al jocului s-a schimbat complet în repriza a doua. Anton a fost eliminat pentru cumul cartonașe galbene.

Cu un om în plus, Craiova a profitat și a marcat tot prin Baiaram în minutul 58.

Victorie mmare pentru Universitatea Craiova, care urcă pe locul 4 la finalul turului. Alb-albaștrii au de disputat și restanța cu Chindia Târgoviște.

UTA: Iacob – Dobrescu (’86, Keșeru), Erico, Benga, Aly Abeid – Pop (’55, Negoescu), Cascini, Anton – Otele (’77, Jobello), Postolachi, Stahl (’56, Batha).
Antrenor: Ilie Poenaru.

UNIV. CRAIOVA: Arlauskis – Papp, Mitrea, Vladimir Screciu – Vătăjelu, Crețu (’84, Roguljic), Nistor, Căpățînă (’66, Mateiu), Bancu – Baiaram (’66, Cîmpanu), Rivaldinho (’72, Markovic).
Antrenor: Mirel Rădoi.