Universitatea Craiova a învins cu scorul de 2-0 UTA, marți seara, în primul meci al etapei cu numărul 28 din Liga 1.

Paul Papp a fost aproape de gol în minutul 6, însă lovitura sa de cap este prea slabă pentru Iacob. Același Papp era să își trimită mingea în propria poartă în finalul primei reprize. Fundașul Craiovei a deviat greșit, Pigliacelli s-a întins și a reușit să respingă în corner.

Dan Nistor a deschis scorul în minutul 69, după o mare ratare a lui Baiaram. Scorul final a fost stabilit de Alexandru Tudorie, în ultimul minut de prelungire, dintr-un penalty acordat pentru un henț a lui Erico.

U Craiova: Pigliacelli – Vătăjelu, Papp, M.Constantin, Bancu – Mateiu, Nistor – Cîmpanu (59, Camara), Cicâldău (84, Fedele), Baiaram (84, Vldăoiu) – Ivan (46, Tudorie). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

UTA: Iacob – Tomozei (75, Peteleu), Erico, Benga, Shliakov – Buhăcianu (75, Voinea), Albu (86, Rus), Vorobjovas, Miculescu (85, Rusu) – Roger – Ad.Petre (64, Antal). Antrenor: Laszlo Balint.

Cartonașe galbene: Bancu / Antal, Erico, Shliakov