Lille a terminat al egalitate, scor 0-0, meciul disputat, duminică, pe teren propriu, cu PSG, în etapa a 16-a a campionatului francez, Ligue 1.

Cele două echipe își păstrează în urma acestui rezultat locurile din clasament.

Rennes s-a impus în deplasare, scor 3-0, pe terenul celor de la Lorient.

Golurile echipei antrenate de Julien Stephan au fost marcate de Da Silva 23, Bourigeaud 70 și Terrier 76.

AS Monaco este pe locul 7 după victoria la limită, scor 1-0, la Dijon.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Kevin Volland, în minutul 15. Gazdele au avut un gol anulat de VAR în finalul primei reprize.

Alex Dobre a fost titular și schimbat de Sammaritano în minutul 79.

Bordeaux s-a impus pe terenul celor de la Strasbourg cu scorul 2-0.

Pablo a deschis scorul în minutul 36, iar scorul final a fost stabilit de Otavio la mijlocul reprizei secunde (66).

St. Etienne și Nîmes au terminat la egalitate, scor 2-2, într-un meci cu răsturnări de situație.

Camerunezul Harold Moukoudi a deschis scorul în minutul 8, dar bucuria gazdelor a durat doar 6 minute, Matteo Ahlinvi a egalat cu un șut fără speranțe pentru Moulin. Verzii puteau reveni la conducere în minutul 36, dar Ryad Boudebouz a ratat o lovitură de la 11 m.

În partea a doua, oaspeții au beneficiat și ei de o lovitură de la 11 m, iar Renaud Ripart nu a ratat (56). Arnaud Nordin a marcat în minutul 63 golul care a stabilit și scorul final.

2-2 s-a terminat și meciul dintre Brest și Montpellier.

Romain Philippoteaux (58) și Brendan Chardonnet (79) au marcat pentru gazde. Oapseții au replicat prin Gaetan Laborde (45+1) și Andy Delort (82).

Lille şi Olimpique Lyon conduc în clasament, cu câte 33 de puncte, echipe urmate de PSG, cu 31 de puncte, şi de Olympique Marseille şi Rennes, cu câte 28 de puncte.

Miercuri este programată ultima etapă din acest an.