Fotbal | Bundesliga: Etapa egalurilor. Spectacol total în Bayern München – RB Leipzig

0
164

Sâmbătă au fost meciuri extrem de echilibrate în cea de-a 10-a etapă din Bundesliga. o Singură victorie a gazdelor și patru rezultate de egalitate. Astăzi sunt programate ultimele două partide ale rundei.

Ocupantele primelor două poziții în Bundesliga, Bayern München și RB Leipzig au oferit un meci antrenant, cu goluri spectaculoase și echitabil, până la urmă, după desfășurarea ostilităților în teren, scor final 3-3.

Nkunku a deschis scorul pentru Leipzig în minutul 19, după o pasă de la Forsberg. Bavarezii a întors însă rezultatul în 15 minute: Mussiala a egalat în minutul 30, iar Müller a înscris pentru 2-1 în minutul 34. Totuși, la pauză s-a intrat la egalitate, după reușita lui Kluivert, din minutul 36.

Leipzig a preluat conducerea în minutul 48, prin golul lui Forsberg, însă Bayern a reușit să restabilească egalitate cu 15 minute înainte de final, Müller și-a trecut în cont „dubla”.

Fără Haaland accidentat, Borussia Dortmund a plecat cu un singur punct din deplasarea de la Frankfurt. S-a terminat 1-1.

Kamada a înscris în minutul 9, „galben-negrii” au egalat în repriza secundă, prin Reyna (56).

FC Köln a terminat la egalitate, scor 2-2, meciul disputat pe teren propriu cu Wolfsburg.

Thielmann a deschis scorul pentru „țapii” (18), dar oaspeţii au revenit pe tabelă după zece minute. Arnold a marcat din lovitură liberă pentru 1-1. Duda i-a readus pe gazde în avantaj, cu doouă minute înainte de pauză. Werghorst a punctat imediat după pauză și a stabilit scorul final.

Tot 2-2 s-a încheiat și partida dintre Freiburg și Borussia Mönchengladbach.

Lienhart (32) și Grifo (49 – penalty) au marcat pentru gazde, golurile vizitatorilor au purtat semnătura lui Embolo (23) și Plea (50).

Într-un meci din subsolul clasamentului, nou-promovata Arminia Bielefeld a trecut cu scorul de 2-1 de Mainz.

Gazdele au condus cu scorul de 2-0 după o jumătate de oră, grație golurilor marcate de Prietl (21), Doan (31). Oaspeții au replicat abia pe finalul jocului, Stoger a redus din diferență cu opt minute înainte de concluzia partidei.