Liga 2: FCU confirmă forma bună… victorie și la Ploiești

0
402

FCU Craiova și-a consolidat poziția de lider neînvins în Liga 2 după victoria din această după-amiază de la Ploiești.

Echipa antrenată Dan Vasilică s-a impus pe terenul Petrolului cu scorul de 1-0, grație super-execuției din minutul 12 a belgianului William Baeten. Gazdele au încercat apoi să reintre în meci, însă ocaziile create, unele care puteau fi chiar mari, au fost irosite mult prea ușor.

Petroliștii au beneficiat de o lovitură de la 11 m în minutul 85, însă Steve Beleck a trimis mingea în bară. Popa a sărit în partea opusă.

Petrolul a atacat în ultimele secvențe ale partidei și cu portarul Kitanov, dar scorul a rămas neschimbat.

Petrolul Ploiești: Kitanov – Mendoza, Meijers, Huja, Țicu – Ekollo (Balin, 62), Nir Lax – Bratu (Constantinescu, 62), Roige, Diarra – Buhăescu (Beleck, 74).
Antrenor: Viorel Moldovan.

FCU Craiova: Popa – R. Neagu, Paramatti, Diallo, Huyghebaert – Dr. Albu – Pop, Baeten (Stoenac, 68) – Bălan, Compagno (Raicea, 60), Răducanu.
Antrenor: Dan Vasilică.