Vineri și sâmbătă (7-8 august), pe stadionul „Iolanda Balaș Soter” din București s-au disputat, în organizarea Federației Române de Atletism, două întreceri. Mai precis, Campionatele Naționale rezervate juniorilor 3 (U16) și Cupa României Open a seniorilor.

FOTO: FEDERATIA ROMANA DE ATLETISM

Atleții de la CSM Craiova au urcat de 5 ori pe podiumul Openului Cupei României:2 ori locul 1, o dată locul 2 și de două pe ultima treaptă a podiumului.

Ștefania Dragăn s-a impus în proba de săritura cu prăjina, cu o performanță de 3.20 m. În cadrul aceleași probe, Elena Călin, aflată în dublă legitimare – CSŞ 5 Bucureşti/CSM Craiova, a terminat pe ultima treaptă a podiumului, cu 2.70 m.

Florentina Budică a câștigat proba de săritura în înălțime, cu rezultatul de 1.70 m, iar Mădălina Fica a terminat pe 3 proba de 400 m garduri, înregistrând un timp de 63.56.

Singura performanță a băieților a venit de la Sergiu Ursu – locul la aruncarea discului, cu 55.83 m

Rezultatele de vineri:

FEMININ
săritura cu prăjina
1. Ştefania Andreea Drăgan (CSM Craiova) 3,20 m
2. Antonia Irimia (SCM Deva) 3,00 m
3. Elena Călin (CSŞ 5 Bucureşti/CSM Craiova) 2,70 m

aruncarea discului
1. Elena Mihaela Asmarandei (SCM Bacău) 44,29 m
2. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 43,18 m
3. Maria Alexandra Andone (LPS Iaşi) 39,84 m

100 m garduri
1. Anamaria Nesteriuc (CSA Steaua) 13.89
2. Elena Ştefania Viscun (CS Rapid) 14.26
3. Teodora Diaconescu (CSM Bucureşti) 15.46

aruncarea ciocanului
1. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău/CSA Steaua) 69,08 m
2. Ana Adela Stanciu (CSM Bucureşti) 65,97 m
3. Elena Ştefania Mitrea (CSM Oneşti) 56,88 m

triplusalt
1. Florentina Iuşco (LPS Cetate Deva) 13,84 m
2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 13,00 m
3. Andreea Simona Lefcenco (CS Farul Constanţa/CSU Piteşti) 12,68 m

100 m
1. Camelia Florina Gal (CSU Cluj-Napoca) 11.80
2. Maria Valeria Bisericescu (CS Rapid) 12.57
3. Andreea Mihaela Caracuda (CSM Oneşti) 12.96

400 m
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 55.28
2. Cristina Daniela Bălan (CS Athletics Timişoara) 56.10
3. Bianca Georgiana Anton (CS Rapid/CSM Bucureşti) 56.32

MASCULIN
triplusalt
1. Florin Alexandru Vişan (CS Dinamo Bucureşti) 15,85 m
2. Alexandru Gheorghe Tache (CSU Piteşti/CSM Piteşti) 15,67 m
3. David Ciolpan (LPS Constanţa/CS Farul Constanţa) 14,48 m

110 m garduri
1. Cosmin Ilie Dumitrache (CS Rapid Bucureşti) 14.53
2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 14.77

săritura cu prăjina
1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,40 m
2. Robert Mihai Tabacu (CSM Oneşti) 4,00 m
2. Răzvan Doroftei (CSS 5 Bucureşti/CS Rapid) 4,00 m

100 m
1. Robert Cristian Breahnă (CS Rapid) 10.74
2. Ionuţ Andrei Neagoe (CSM Slatina/CSU Piteşti) 10.76
3. Petre Nicolae Rezmiveş (CSM Ploieşti/CS Petrolul) 10.82

aruncarea greutăţii
1. Ionuţ Apostu (CSU Galaţi) 15,95 m
2. Marius Bîră (LPS IBS Buzău) 14,82 m
3. Ion Marius Vasile (CSS C. Istrati Câmpina) 14,79 m

400 m
1. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 47.88
2. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi) 48.41
3. Mihai Răzvan Vasiliu (LPS Focşani/CSM Focşani) 48.85

aruncarea suliţei
1. Alexandru Mihăiţă Novac (CSM Bucureşti) 74,90 m
2. Denis Both (CSM Arad) 72,76 m
3. Toma Marian Pop (CSU Cluj-Napoca) 68,55 m

aruncarea ciocanului
1. Mihăiţă Andrei Micu (SCM Bacău) 68,32 m
2. Florin Sebastian Asmarandei (CSM Bacău) 61,89 m
3. Dragoş Ionuţ Nicorici (LPS Roman/CA Roman) 59,02 m

săritura în înălţime
1. Mihai Donisan (CS Dinamo) 2,10 m
2. Valentin Alexandru Androne (CSŞ 6 Bucureşti) 2,00 m
3. Nicuşor Alexandru Duduc (CS Poli Iaşi) 1,95 m

Rezultatele de sâmbătă:

FEMININ
400 m gardur
i
1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 60.29
2. Iarina Teodor Ungureanu (Col.Nat. Vâlcea) 62.72
3. Mariana Mădălina Fica (CSM Craiova) 63.56

săritura în lungime
1. Florentina Iuşco (LPS Cetate Deva) 6,40 m
2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 6,18 m
3. Ioana Manoliu (CS Farul) 5,94 m

aruncarea greutăţii
1. Ioana Diana Ţigănaşu (CS Ceahlăul Piatra Neamţ) 13,93 m
2. Bianca Florentina Ghelber (SCM Bacău/CSA Steaua) 12,20 m
3. Maria Alexandra Andone (LPS Iaşi) 11,40 m

săritura în înălţime
1. Florentina Budică (CSM Craiova) 1,70 m
2. Elena Valentina Didulescu (CS Rapid) 1,65 m
3. Teodora Elena Iancu (CSM Ploieşti) 1,55 m

200 m
1. Camelia Florina Gal (CSU Cluj-Napoca) 23.37
2. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 24.06
3. Maria Valeria Bisericescu (CS Rapid) 24.48

aruncarea suliţei
1. Alisia Adela Paruba (SCM Bacău) 47,04 m
2. Eliza Raluca Toader (CSM Bucureşti) 44,96 m
3. Patricia Bianca Scorţe (CSU Cluj-Napoca) 35,55 m

MASCULIN
400 m garduri
1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi) 52.68
2. Darius Marian Făgăraş (LPS Tg. Mureş) 54.74
3. Sorin Florin Ionescu (CSM Oneşti) 56.88

aruncarea discului
1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) 60,06 m
2. Sergiu Ursu (CSM Craiova) 55,83 m
3. Constantin Zanfir (CSM Piteşti/CS Dinamo) 48,11 m

200 m
1. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 21.63
2. Mihai Cristian Pîslaru (CSA Steaua) 21.72
3. Ionuţ Andrei Neagoe (CSM Slatina/CSU Piteşti) 21.84

săritura în lungime
1. Gabriel Bitan (CSM Oneşti) 7,86 m
2. Vlad Florian Bădescu (CS Farul) 6,84 m
3. Cristian Andrei Sava (CSA Steaua) 6,78 m

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.