U Craiova – FC Hermannstadt 3-0, Liga 1, etapa 17 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Universitatea Craiova a câştigat fără probleme meciul cu FC Hermannstadt din etapa a 17-a a Ligii 1, scor 3-0. Oltenii sunt acum pe locul 2, la trei puncte în spatele lui CFR Cluj.

Victor Pițurcă l-a lăsat în afara lotului pe Mirko Pigliacelli și a începutul meciul cu Laurențiu Popescu în poartă, iar în câmp cu puștii Luis Nițu și Ștefan Baiaram.

Nicușor Bancu a deschis scorul în minutul 39 al întâlnirii. Căpitanul oltenilor l-a învins pe Novo cu un șut la colțul lung. În partea secundă, Alex Cicâldău a făcut 2-0 cu o lovitură de cap, iar Zakaric a fost aproape să înscrie primul său gol în tricoul alb-albastru, însă șutul bosniacului a fost respins de Novo. S-a făcut totuși 3-0 în minutul 76, Viera și-a marcat un autogol de toată frumusețea.

Pentru Universitatea Craiova urmează meciul de la Sfântu Gheorghe, iar FC Hermannstadt revine acasă și întâlnește în propriul fief campioana CFR Cluj.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FC HERMANNSTADT 3-0 (1-0)

U Craiova: Popescu – Măţel, Tiago, Bălaşa, Bancu (90, Vătăjelu) – Qaka, Cicâldău, Zakaric – Bărbuţ (69, Ivanov), Niţu (58, Roman), Baiaram.

Hermannstadt: Novo – Luchin, Viera, Stoica, Opruţ (46, Bușu) – L. Dumitriu, Offenacher,  De Castro Taira (68, Rimane) – David Caiado (58, Yazalde), Debeljuh, Buzan.