FOTO Europa League: Ca și eliminați din Europa | Univ. Craiova – AEK Atena 0-2

0
369
Universitatea Craiova – AEK Atena 0-2 / Europa League – turul 3 preliminar © FOTO:Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Universitatea Craiova a fost învinsă de către AEK Atena cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe stadionul ”Ion Oblemenco”, în prima manşă a turului al treilea preliminar al Europa League.

Cu terenul suspendat, peste 3500 de copii sub 14 ani au încurajat echipa lui Corneliu Papură.

Craiova a dominat prima parte a întâlnirii, iar Bancu a trimis mingea în poarta lui Barkas, golul fiind anulat însă pentru offsaid. Cea mai mare ocazie a primei reprize a aparținut ospeților. Vranjes a reluat cu capul, după o centrare de pe dreapta, dar am avut mare noroc, pentru că mingea a trecut milimetric pe lângă bara din dreapta porții unui Pigliacelli.

Grecii au dat lovitura după fix o oră de joc. Mantalos a deschis scorul cu o lovitură de cap, cu boltă peste portar, după o centrare foarte bună a lui Livaja. Totul a

gafă a lui Kelic. Craiova nu a mai contat în joc, iar AEK și-a majorat avantajul pe tabela de marcaj după o nouă eroare în apărarea oltenilor. Livaja a marcat cu un șut sec, din interiorul careului.

În prelungiri, oltenii au irosit cea mai mare ocazie. Fortes a ratat de puţin poarta, iar Craiova – AEK s-a terminat 0-2.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – AEK ATENA 0-2 (0-0)

Univ. Craiova: Pigliacelli – Briceag, Acka, Kelic, Bancu – Ivanov (66, Qaka), Mateiu, Cicâldău – Bărbuţ (73, Ioniță),  Roman (73, Fortes), Vătăjelu. Antrenor: Corneliu Papură.

AEK Atena: Barkas – Paulinho, Vranjes, Svarnas, Hult – Simão (81, Krstcic), A. Simões – Verde (64, Oliveira), Gerlades, Mantalos – Klonaridis (39, Livaja). Antrenor: Miguel Cardoso.

Cartonaşe galbene: Vătăjelu / Mantolos

Arbitri: Dennis Higler – Jojan Balder, Joost van Zuilen; R- Allard Lindhout (toţi din Olanda).