Universitatea Craiova a părăsit Cupa României în semifinale. Viitorul lui Hagi a câștigat și returul cu alb-albaștrii, joi, scor 2-0, în returul de la Ovidiu. În tur, la Craiova, constănțenii s-au impus cu 2-1.

Echipa manageriată de Gică Hagi a câștigat toate cele trei meciuri jucate în luna aprilie cu Universitatea Craiova.

Oltenii au fost în corzi încă din startul partidei, iar Ianis Hagi putea deschide scorul încă din secunda 35  a partidei, șut peste din poziție ideală. Hagi nu a mai ratat ținta în minutul 6, după mai multe bălbâieli ale defensivei adverse. Fortes putea egala la faza imediat următoare, însă a ratat incredibil din câțiva metri.

Craiova putea să reintre în meci în minutul 53, dar Bancu a executat prost o lovitură de la 11 metri, iar Cojocaru a reuşit să apere.

Ianis Hagi a închis tabela și a desăvârșit calificarea Viitorului în finala Cupei României. Decarul gazdelor a înscris cu o execuție de efect, „scăriță„, în minutul 86.

FC VIITORUL – U CRAIOVA 2-0 (1-0)

VIITORUL: Cojocaru – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Casap, Băluţă, Houri – Drăguş (64, Artean), Rivaldinho (63, Vînă), Ianis Hagi. Antrenor: Gică Hagi.

CRAIOVA: Pigliacelli – Martic (74, Dimitrov), Donkor, Popa, Bancu – Fedele, Cicâldău, Bic (60, Drăghici) – Bărbuţ (70, Meza Colli), Fortes, Mihăilă. Antrnor: Cornel Papură.