Liga 1, etapa 21: Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș 2-0 | FOTO: Remus Badea

Universitatea Craiova a învins, miercuri seară, pe stadionul Ion Oblemenco, scor 2-0 (0-0), echipa Gaz Metan Mediaș, într-o partidă din etapa a 21-a a Ligii 1.

Craiova a început avântat meciul și a ratat o ocazie imensă încă din minutul 4. Șutul lui Tiago din 4-5 meciuri a fost respins miraculos în corner. Oaspetii au echilibrat partida si nu au mai dat posibilitatea gazdelor sa se apropie de poarta. Mediașul a rămas în 10 după ce Boubacar Fofana a fost eliminat pentru două cartonașe galbene, dar putea da lovitura în inferioritate numerică. Mihăilă a scos de pe linia porţii reluarea cu capul a lui Iulian Cristea.

Liga 1, etapa 21: Universitatea Craiova – Gaz Metan Mediaș 2-0| FOTO: Remus Badea

Repriza secundă a început cum nu se poate mai bine pentru alb-albaștrii. Alexandru Mitriță a înscris dintr-o lovitură liberă de la mare distanță, mingea a fost și deviată de Fortes în drumul spre plasă. Căpitanul oltenilor a mai încercat o dată șutul de la distanță, însă Pleșca a respins spectaculos. Cu trei minute înainte de final, Mitriță a fost faultat în suprafața de pedeapsă și tot el a transformat cu siguranță.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – GAZ METAN MEDIAȘ 2-0 (0-0)

CRAIOVA: Pigliacelli – Martic, Donkor, Tiago, Bancu – Mateiu, Cicâldău (90+1, Fedele) – Bărbuț (89, Meza Colli), Mihăilă (62, Burlacu), Mitriță – Rocha. Antrenor: Devis Mangia.

MEDIAȘ: Pleșca – Diallo, Pereira, M.Constantin, Trif – Fofana, Cristea – Eli, Ivanov, Chamed – Fortes (53, Yazalde). Antrenor: Mihai Teja.

Cartonaşe galbene: Mateiu  / Fofana (2), Chamed

Cartonaș roșu: Fofana (32)

Arbitri: Horaţiu Mircea Fesnic – Valentin Avram, Alexandru Cerei –  R:Horia Mladinovici

Observatori: George Ionescu, Mircea Călin.