FOTO Baschet (M): Craiova a învins campioana | SCM U Craiova – CSM Oradea 92-78

0
594
SCM U Craiova - CSM CSU Oradea 92-78 | LNBM, etapa 4 | FOTO: Ionuț Greere
SCM U Craiova – CSM CSU Oradea 92-78 | LNBM, etapa 4 | FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a obținut al treilea succes stagionar consecutiv în Liga Națională de baschet masculin. Trupa lui Aco Todorov a învin CSM CSU Oradea cu scorul de 92-78, pe sferturi 21-15, 21-15, 20-16, 30-32.

Craiova are 3-0 la general, dar și un meci mai puțin disputat, iar Oradea are 2-2 după patru meciuri.

Alb-albaștrii au dominat disputa de sub panou și nu au dat nicio șansă adversarilor. Craiovenii au intrat la pauza mare după două sferturi încheiate cu același scor, 21-15 (42-30, (scorul după primele două se minute de joc).

Sfertul trei a revenit tot oltenilor, asftel că înaintea ultimelor 10 minute de joc tabela de marcaj indica un liniștitor 62-46. Ultimul parțial al partidei a fost un adevărat concurs de aruncări de la distanță. Orădenii și-au adjuecat la limită sfertul patru, dar victoria a fost trecută în dreptul craiovenilor.

Morris Curry a terminat meciul cu 23 puncte și 5 recuperări, Sebastian Ionescu a totaliat 17 puncte, Porter Troupe a avut 16 puncte și 7 pase decisive, iar Jason Boone a pus pe tabelă 14 puncte și 7 recuperări.

Craiova a avut medii statistice 62 % de la aruncările de 2 puncte, 47 % (15/32) la aruncările din spatele semicercului și 78 % de la linia de libere.