Liga 1, etapa 5 – Universitatea Craiova – Concordia Chiajna 0-1 / FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a pierdut în mod surprinzător meciul disputat în compania formației Concordia Chiajna cu scorul de 1-0 (0-0), luni seara, pe stadionul „Ion Oblemenco”, în ultimul meci din etapa a 5-a a Ligii 1.

Oltenii au jucat încă din minutul 18 în inferioritate numerică, Isaac Donkor a primit cartonașul roșu pentru un fault la mijlocul terenului asupra lui Marc. Arbitrul Ionuț Coza, originar din Cernica (județul Ilfov), a dorit inițial să-i arate caronașul galben, apoi s-a răzgândit și l-a scos din buzuar pe cel roșu.

Craiovenii au fost aproape de gol în minutul 26. Burlacu a reluat cu capul o centrare de pe partea stângă, dar Panait a respins de pe linia porții. Ilfovenii puteau intra la vestiar şi cu avantaj pe tabelă, nu doar numeric, însă Pigliacelli a avut o intervenție senzațională la lovitura de cap a lui Guessan.

Chiar dacă au jucat cu un om în minus, alb-albaștrii s-au aruncat în atac în repriza secundă, iar Cicâldău a irosit o ocazie mare în minutul 58, când, scăpat singur cu Caparco, nu l-a putut învinge pe portarul italian al ilfovenilor.

Chiajna a dat lovitura cu 9 minute înainte de finalul jocului. Gorobsov a prins un șut superb de la 20 de metri, fără speranțe pentru Pigliacelli.

Universitatea Craiova – Concordia Chiajna 0-1 (0-0)
A marcat:Gorobsov 81
Stadion:„Ion Oblemenco”, spectatori: 15.000

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Donkor, Gardoş (72 Kelic), Tiago Ferreira – Martic, Mateiu (82 Markovic), Fedele, Bancu – Cicâldău, Burlacu (60 Baicu), Mitriţă. Antrenor: Devis Mangia.
Concordia Chiajna: Caparco – G. Matei, Marc, Albu, Nivaldo (46 Ivanovici) – Grădinaru, Prepeliţă, Gorobsov (90+2 Bărboianu) – Panait, Guessan (60 Bawab), Batin. Antrenor: Ionuţ Badea.

Arbitri: Ionuţ Coza (Cernica) – Ovidiu Artene (Vaslui), Bogdan Gheorghe (Bucureşti) – R: Horia Mladinovici (Bucureşti).
Observatori:Eduard Dumitrescu (Piteşti), Marian Ivan (Braşov)
Cartonașe galbene: Mitriță, Mateiu, Bancu, Markovic / Guessan, Grădinaru, Batin, Matei, Bawab
Cartonaș roșu: Donkor 18