FOTO Cupa României: Universitatea Craiova a câștigat Cupa

0
444
Universitatea Craiova a câștigat Cupa României / FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova a câștigat duminică seara Cupa României – ediția 2017-2018. Formația antrenată de Devis Mangia a câștigat cu scorul de 2-0, pe Arena Națională, meciul disputat în fața divizionarei secunde FC Hermannstadt.

Alb-albaștrii au deschis scorul în minutul 29, când Gustavo a șutat superb din marginea careului, lateral stânga, la colțul lung al porții lui Căbuz. Oltenii și-au mărit avantajul în partea a jocului. În minutul 58, Băluţă a profitat de o astfel de situaţie, a sprintat singur spre poartă, a pasat în lateral pentru Mitriţă, care a înscris cu poarta goală.

Finala a început cu sibienii la timonă, elevii lui Alexandru Pelici au fost mai periculoși și au reușit să pună probleme la poarta lui Mitrovic. Sibienii au avut două ocazii în primele 20 de minute, iar Craiova s-a văzut abia în minutul 27, când Mitriță a tras în zid dintr-o lovitură liberă de la marginea careului. La scorul de 1-0, Băluță a scăpat singur, a pătruns în careu prin partea dreaptă, dar în loc să tragă la colțul scurt a încercat pasa decisivă pentru Mitriță, dar mingea a ieșit în corner.

Alexandru Mitriță a fost desemnat MVP-ul finalei.

FC HERMNNSTADT – UNIVERSITATEA CRAIOVA 0-2 (0-1)

FC Hermannstadt: Cătălin Cabuz – Alexandru Coman, Radu Crișan, Ionuț Stoica, Daniel Tătar – Răzvan Dîlbea (’64, Alexandru Curtean), Robert Boboc – Andrei Hergheligiu (’69, Cosmin Neagu), Bogdan Rusu, Petrișor Petrescu – Ștefan Blănaru (’77, Lucian Dumitru). Antrenor: Alexandru Pelici.

Universitatea Craiova: Miodrag Mitrovic – Răzvan Popa, Renato Kelic, Tiago Ferreira – Ivan Martic, Alex Mateiu, Hristo Zlatinski, Nicușor Bancu – Gustavo (’74, Dominik Glavina), Alex Băluță (’89, Dimitrov), Alex Mitriță (’84, Andrei Burlacu). Antrenor: Devis Mangia.

Cartonașe galbene: Dîlbea, Coman / Popa, Zlatinski, Mitriță, Băluță

Au arbitrat: Marcel Bîrsan – Adrian Ghinguleac, Ciprian Danșa; R – Cătălin Popa.

Observatori: Octavian Goga, George Ionescu.