Liga Nationala de baschet masculin / SCM U Craiova – BC SCM Timișoara 74-85, etapa 21 / FOTO: Ionuț Greere

SCM Universitatea Craiova a pierdut ultimul meci disputat pe teren propriu în sezonul regulat din Liga Națională de baschet masculin. Într-un meci disputat luni, în Sala Polivalentă, trupa lui Rami Hadar a cedat în fața celor de la BC SCM Craiova, scor 74-85.

Craiova are 9-11 și se situează pe locul 8 în LNBM, fără șanse matematice de a urca în Top 6. Oltenii joacă miercuri restanța de la Iași, iar în ultima etapă se deplasează la Galați. De partea cealaltă, Timișoara a ajuns la 15-6 la general.

Prima jumătate a meciului a stat sub semnul echilibrului. După primele 10 minute de joc scorul a fost egal, scor 18-18, iar la pauza mare gazdele au intrat în avataj de 5 puncte, 41-37.

Imediat după pauză ecartul amfitrionilor a crescut la 8 puncte, scor 51-43. Timișoara a recuperat și s-a istalat la conducerea întâlnirii după un parțial de 18-7. Radu Vârnă s-a accidentat și nu a mai putut continua jocul. Alb-albaștrii au căzut și oaspeții au controlat situația până la finalul partidei.

Ivan Siriscevic a reușit 19 puncte, 3 pase decisive, Jamar Samuels a adăugat 19 puncte, 9 recuperări, iar Nemanja Aleksandrov a izbutit 10 puncte, 7 recuperări. Din punct de vedere statistic, Craiova a avut medii de 50 la aruncările din interiorul semicercului (20/40), 43 % la aruncările de la distanță (7/16) și 86 % de la linia de libere (13/15).