Universitatea Craiova a primit o corecție severă, scor 2-5, în meciul susținut duminică seară, pe stadionul „Municipal“ din Severin, în compania echipei FCSB, în etapa a 16-a din Liga I.

Meciul de la Severin a început practic de la 1-0 pentru FCSB. Harlem Gnohere a deschis scorul în secunda 44, din pasa lui Tănase. Francezul a finalizat cu un șut din prima, din centrul careului, după o cursă pe stânga purtată de căpitanul bucureștenilor. Craiova nu a jucat nimic în prima repriză, apărătorii parcă aveau plub în picioare, iar băieții lui Mangia nu au găsit formula „magică” să desfacă apărarea oaspeților.

Roș-albaștrii au mai punctat o dată până la pauză. Momcilovic a primit pe stânga, a trecut ușor de Martic, a centrat pe jos, mingea a ajuns la Teixeira, care a reluat din prima, din mijlocul careului.

Repriza a doua a fost una nebună, cu 5 goluri, 3 dintre ele marcate în interval de câteva minute.

Florin Tănase a scăpat spre poartă după o pasă strălucitoare primită de la Alibec, de la jumătatea terenului și a înscris cu un șut în colțul lung (62). Peste patru minute, Burlacu a șutat din mijlocul careului, dar mingea l-a izbit pe Larie și a fost deviată în poarta lui Niță. FCSB a refăcut diferența de 3 goluri pe tabela de marcaj după un nou autogol.

Croatul Kelic a deviat în poartă o centrare venită de la Alibec, minge la care a pus piciorul și Budescu. Tot Kelic face 2-4, fundașul Craiovei a reluat capul din 6 metri centrarea lui Gustavo Oltenii prind aripi, iar Băluţă îl întinde pe Niţă în două rânduri cu lovituri de cap. Nu a fost 3-4, în schimb s-a făcut 2-5, după ce Florinel Coman a pus latul din interiorul careului. Se putea termina și mai rău, însă Calancea a respins peste bară lobul lui Alibec.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FCSB 2-5 (0-2)

Universitatea Craiova: Calancea – Datkovic (’58, Dimitrov), Kelic, Ferreira – Martic, Mateiu, Screciu (’84, Briceag), Bancu – Gustavo, Băluță, Mitriță (’62, Burlacu). Antrenor: Devis Mangia.

FCSB: Niță – Enache, Bălașa, Larie, Momcilovic – Ov. Popescu, Nedelcu (’76, Pintilii) – Teixeira, Budescu (’73, Coman), Tănase – Gnohere (’52, Alibec). Antrenor: Nicolae Dică.

Cartonașe galbene: Kelic ’27 / Larie ’16, Tănase ’73, Pintilii ’89.

Au arbitrat: Istvan Kovacs – Vasile Marinescu, Ovidiu Artene; Andrei Antonie