Liga 1: Universitatea Craiova câștigă la limită cu Rapid

0
426

Universitatea Craiova a pus punct seriei de 7 meciuri consecutive fără succes în Liga 1, reușind să se impună în fața Rapidului, scor 1-0, sâmbătă seara, în etapa cu numărul 22.

Formația de antrenată de Laurențiu Reghecampf a început tare și a deschis scorul foarte rapid, în minutul 5, grație reușitei lui Elvir Koljic. Bosniacul putea majora avantajul alb-albaștrilor în minutul 10, însă lovitura sa de cap a trecut pe lângă poarta lui Moldovan. Rapidul a trimis mingea în poartă în finalul primei reprize, dar reușita lui Stahl a fost anulată pentru offsaid.

În repriza secundă, Ivan și Baiaram puteau majora avantajul de pe tabela de marcaj, însă ambii au fost blocați excelent de Moldovan.

În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova urcă pentru moment pe locul 4 și acumulează 35 puncte, în timp ce Rapid rămâne pe locul 7, la egalitate cu Farul Constanța.

Univ.Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu (’64, Căpățînă), Papp, M.Constantin, Bancu – Screciu (’76, Mateiu), Crețu – Vagenin (’75, Baiaram), Vînă (’64, Cîmpanu), Ivan – Koljic (’57, Markovic). Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Rapid: Moldovan – Acuna (’50, Onea), Dandea, Junior Morais – Albu, Crepulja (’69, Kait), Ilie (’72, Marzouk) – Sefer, Bălan (’46, Vojtus), AStahl (’84, Pănoiu). Antrenor: Mihai Iosif.