Universitatea Craiova – Dinamo București 3-0 | Liga 1 – etapa 7 | FOTO: Ionuț Greere

Etapa a 7-a a fost plină de surprize, echipele mici reușind să obțină rezultate foarte bune împotriva favoritelor. Universitatea Craiova pare că și-a revenit după startul mai slab de sezon și a învins-o pe Dinamo fără drept de apel, în timp ce FCSB și CFR Cluj nu au reușit să învingă în această etapă.

Sepsi – Dunărea Călărași 1-0 (Simonovski 3)

Sepsi a început cum nu se putea mai bine partida cu Dunărea Călărași și a deschis scorul rapid, în minutul 3, prin Simonovski. Din acel moment, partida nu a mai avut culoare, ambele echipe doar tatonându-se până la final. Sepsi a urcat până pe poziția a 5 cu această victorie, la egalitate de puncte cu încă trei echipe, în timp ce Dunărea rămâne în partea a doua a clasamentului, cu 9 puncte.

FC Hermannstadt – Gaz Metan Mediaș 0-1 (Crețu 66)

Ziua de sâmbătă a început cu succesul la limită al Gazului, în deplasare la Târgu Mureș, contra lui FC Hermannstadt. Gazdele au înscris în minutul 3, dar arbitrul partidei, Radu Petrescu, a decis să nu valideze reușita sibienilor. În partea secundă, jocul s-a mai animat, iar Gaz Metan a dat lovitura prin Valentin Crețu, în minutul 66. Echipa din Mediaș acumulează 11 puncte cu această victorie, în timp ce FC Hermannstadt coboară până pe locul al 12-lea.

Astra Giurgiu – Voluntari 0-0

Una dintre surprizele etapei s-a produs pe stadionul Marin Anastasovici, acolo unde „lanterna roșie”, FC Voluntari a scos o remiză albă nesperată de pe terenul Astrei. Pe un gazon execrabil, cele două echipe nu au reușit să aibă prea multe faze notabile și astfel, Astra obține al 5-lea rezultat de egalitate în primele șapte etape, în timp ce FC Voluntari face doar două puncte și rămâne pe ultima poziție.

Universitatea Craiova – Dinamo 3-0 (Koljić 45+2, Mitriță 69,76)

Universitatea Craiova a obținut o victorie extrem de mare sâmbătă seară împotriva lui Dinamo, scor 3-0. După un început de joc mai bun al dinamoviștilor, cu un șut de la distanță parat de Pigliacelli și o bară a lui Popa, Craiova a avut și ea câteva ocazii importante prin golgheterul campionatului, Alexandru Mitriță. În prelungirile primei reprize, noua achiziție a Craiovei, Elvir Koljić, a deschis scorul cu o lovitură de cap plasată în poarta lui Penedo. În partea secundă, oltenii au controlat jocul, iar Alex Mitriță a reușit dubla în decursul a 7 minute. Cu această victorie, Universitatea Craiova urcă până pe poziția a 3-a, în timp ce Dinamo  acumulează un bilanț dezastruos în jocurile deplasare: patru înfrângeri din tot atâtea posibile și cu trei goluri primite în fiecare partidă.

CFR Cluj – Viitorul 1-2 (Țucudean 55 / Voduț 86, Hagi 90+2 (p))

CFR nu se regăsește nici după partida cu Viitorul. După umilința trăită în Europa League, unde au fost învinși fără drept de apel de niște amatori din Luxemburg, clujenii se împiedică pentru prima dată și în campionat, fiind învinsă pe teren propriu de trupa lui Gică Hagi. După o primă repriză în care Viitorul a controlat jocul, CFR a deschis scorul la 10 minute după pauză, prin Țucudean. În minutul 86, Voduț inventează un gol excepțional de la peste 40 de metri, după ce apărarea Clujului a clacat. Când toată lumea aștepta finalul, echipa de pe malul mării primește o lovitură de la 11 metri, iar Ianis Hagi aduce toate cele 3 puncte în tabăra Viitorului.

FCSB – FC Botoșani 2-2 (Man 4,  Gnohere 21(p) / Papa 43, M.A. Roman 75 )

Ziua de duminică s-a încheiat cu o surpriză destul de mare. FC Botoșani a remizat pe stadionul „Anghel Iordănescu” cu FCSB, după un meci consistent făcut de moldoveni. După ce Denis Man și Gnohere au făcut 2-0 în primele 20 de minute, FCSB a luat piciorul de pe accelerație și le-a permis botoșănenilor să reintre în joc. Papa a reușit un gol destul de norocos în finalul primei reprize și astfel oaspeții au prins încredere. Repriza a doua a fost total surprinzătoare, FC Botoșani dominând-o categoric pe vicecampioana României. Mihai Roman II a reușit egalarea cu un sfert de oră înainte de final, iar Botoșani pleacă cu un egal nesperat din duelul cu FCSB.

Poli Iași – Concordia Chiajna 3-0 (Sanoh 14, Flores 35, Bekui 88)

Poli Iași a obținut aseara o victorie categorică împotriva Concordiei Chiajna, 3-0. Încă din prima repriză ieșenii au rezolvat partida, Sanoh și Flores punctând pentru 2-0. În partea secundă, jocul s-a închis, singurul moment remarcabil fiind golul lui Bekui. Astfel, moldovenii acumulează 8 puncte și scapă de penultimul loc, în timp ce Concordia se află la a doua înfrângere consecutivă cu același scor, 3-0.