SCM Universitatea Craiova a debutat cu stângul în lupta pentru locurile 5-8 ale Ligii Naționale de Baschet Masculin. Trupa lui Tudor Costescu a pierdut cu scorul de 95-79 meciul disputat pe terenul formației Corona Brașov.
Craiovenii au marcat primii, apoi ardelenii au s-au desprins la 14-8. Alb-albaștrii au reacționat cu un run de 9-0 și au încheiat în avantaj primele 10 minute de joc (25-24). A fost echilibru în partea secundă din prima repriză, cu echipa gazdă la conducere, iar la pauza mare scorul a fost de 47-46 în favoarea Brașovului.
La reluare, formația de sub Tâmpa a început în forță, cu un run de 13-0, parțial care a înclinat decisiv balanța întâlnirii. Finalul sfertului a aparținut oaspeților, dar cu 10 minute rămase, scorul era 71-59 pentru Brașov. Gazdele au forțat în ultimul sfert pentru a-și menține un ecart liniștitor pe tabelă și nu au dat șansă craiovenilor să se mai apropie. Scorul final a fost 95-79 pentru Corona.
Marko Sinik a totalizat 18 puncte, 6 recuperări și 9 pase decisive, DeVante Brooks a terminat în double-double: 15 puncte și 16 recuperări), Daniel Dolenc a pus pe tabelă 15 puncte și 4 recuperări, iar Marcu Badiu a contribuit cu 13 puncte.
Corona are 1-0 la general. Meciul al doilea este programat pentru luni, 19 mai, de la ora 18:00, în Sala Polivalentă din Craiova.


































