Echipa Națională: Remiză pentru România în Israel

0
240

Naţionala de fotbal a României a terminat la egalitate cu selecţionata Israelului, 2-2, marţi seara, într-un meci amical desfăşurat la Netanya.

Tricolorii au condus cu 2-0 la pauză, după golurile marcate de Alexandru Cicâldău (10) din pasa lui Denis Man. Acesta din urmă a majorat diferența pe tabla de marcaj în minutul 23. Chiricheş a recuperat un balon la centru terenului, a pătruns către poarta adversă şi i-a pasat foarte bine lui Man, pe partea dreaptă, iar jucătorul Parmei, rămas singur cu portarul, a marcat cu un şut de la 12 metri, printre picioarele lui Marciano.

Gazdele au punctat după pauză. Mijlocașul de la Hoffenheim, Munas Dabbur a punctat o dublă în minutele 57 și 86.

ISRAEL: 18. Marciano – 17. Kandil (20. Abu Abaid, 46, 5. Dgani, 13. Goldberg, 22. Davidzada – 19. Kanichowsky (7. Safuri, 73), 6. Natcho-cpt. (3. Glazer, 46), 16. Abu Fani (8. D. Peretz, 46) – 21. David (9. Haziza, 65), 10. Dabbur, 15. Baribo (11. Solomon, 46). Selecționer: Gadi Brumer.

ROMÂNIA: 1. Niță – 4. Manea, 6. Chiricheș-cpt. (5. Nedelcearu, 46), 15. Burcă, 3. Toșca (11. Bancu, 57) – 8. Cicâldău (23. Bordeianu, 57), 14. M. Marin (17. Rus, 80), 18. Olaru (21. Popescu, 79)- 13. Mihăilă, 19. Ivan (7. Alibec, 58), 10. Man. Selecționer: Edward Iordănescu.