Baschet: Craiova bate la Galați la 16 puncte diferență

0
426

SCM Universitatea Craiova a câștigat pe terenul celor de la CSM Galați cu scorul de 85-69 în etapa a 19-a a Ligii Naționale de Baschet. Cele două formații o să se întâlnească și în semifinalele Cupei României (15 februarie, ora 20.00), turneu final ce o să fie găzduit de Craiova.

Formația antrenată de Michalis Kakiouzis a ajuns la un general de 10-4, iar gălățenii au după această întâlnire 5-14.

Craiova a dominat primele 10 minute ale întâlnirii și au condus după primul sfert cu 25-19. Gazdele au răspuns în partea secundă din prima repriză, astfel că la pauza mare s-a intrat cu avantaj de 5 puncte în favoarea alb-albaștrilor (38-33).

Craiovenii au controlat jocul în partea a doua și s-a impus în ultimele două sferturi (21-17, 26-19).

Joshua Hawley a contribuit cu 18 puncte și 7 recuperări, Michael Qualls și Peter Olisemeka au adăugat câte 17 puncte fiecare, la care au adăugat 7 recuperări, respectiv 9 recuperări.

Pentru gruparea din Bănie urmează meciul cu Rapid București, programat la finalul săptămânii viitoare.