Noul sezon de Bundesliga a debutat cu o partidă extrem de spectaculoasă, Borussia Mönchengladbach și Bayern München au terminat la egalitate, scor 1-1, vineri seara, pe Borussia-Park.

Gazdele au început în forță și au deschis scorul încă din minutul 10, Alassane Pléa l-a învins pe Neuer, cu un șut plasat, după pasă primită pe culoar de la Lars Stindl. Bayern a pus stăpânire pe joc, a ratat ocazii monumentale, dar ”maşinăria de goluri” Robert Lewandowski a marcat înainte de pauză, în minutul 42.

Bavarezii au forțat victoria în partea secundă, dar au întâlnit un portar, Yann Sommer, în zi de grație.

Gladbach: Sommer – Lainer, Ginter, Elvedi, Scally – Kramer, Neuhaus (Benes, 90’+1) – Herrmann (Hofmann, 64′), Stindl (c), Wolf (Bennetts, 72′) – Plea (Thuram, 64′). Antrenor: Adi Hütter.

Bayern: Neuer (c) – Stanisic (Sarr, 82′), Süle, Upamecano, Davies – Kimmich, Goretzka – Sane (Coman, 75′), Müller (Choupo-Moting, 82′), Gnabry (Musiala, 75′) – Lewandowski. Antrenor: Julian Nagelsmann.

Astăzi, în prima etapă a noului sezon, se dispută următoarele jocuri:

16:30 FC Augsburg – TSG Hoffenheim (Digi Sport 4)
16:30 Arminia Bielefeld – SC Freiburg
16:30 WfB Stuttgart – Greuther Fürth
16:30 Union Berlin – Bayer Leverkusen (Digi Sport 1, Telekom Sport 1, Look Sport +)
16:30 VfL Wolfsburg – VfL Bochum (Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport)
19:30 Borussia Dortmund – Eintracht Frankfurt (Digi Sport 3, Telekom Sport 3, Look Sport +)