FCU Craiova a pierdut cu 3-2 pe terenul campioanei CFR Cluj, vineri seara, în prima etapă din Liga 1.

A fost spectacol în prima repriză. CFR a condus cu 2-0 după doar 12 minute de joc, însă trupa lui Adi Mutu a restabilit egalitatea în Gruia.

Ciprian Deac a deschis scorul cu un şut din interiorul careului, în minutul 10, iar Anas Tahiri a majorat avantajul gazdelor peste alte două minute. Jucătorul belgian a fost pe fază şi a înscris cu un şut de la distanţă, după o fază în care Gremsl l-a blocat pe Chipciu. Craiovenii nu au cedat și au revenit în joc, cu două goluri marcate după faze fixe. Mai întâi a marcat Bauza, cu un șut deviat de Ciobotariu (22). S-a făcut 2-2 în minutul 33, William Baeten a reluat cu capul o centrare venită dintr-un corner executat de Albu.

CFR Cluj a început în forță și al doilea mitan al partidei, iar Gremls s-a evidențiat de două ori în primele minute. Ardelenii dominat jocul și au marcat pentru 3-2 în minutul 75. Claudiu Petrila a împins în plasă mingea deviată de Omrani.

FCU nu a contat în repriza secundă, elevii lui Mutu s-au apărat, în speranța că pot să mențină rezultatul de la pauză.

CFR CLUJ: Arlauskis – Susic, Ciobotariu, Graovac, Latovlevici (61, Camora) – Deac, Hoban (61, Rodriguez), Tahiri (83, Costache) – Petrila, Omrani (76, Debeljuh), Chipciu (61, Păun). Antrenor: Marius Șumudică.

FCU CRAIOVA: Gremsl – Negru (88, Paramatti), Diallo, Kovacic, Huyghebaert – Asamoah, Albu (73, Pop), Baeten – Răducanu (73, Vieira), Bălan (61, Achim), Bauza. Antrenor: Adrian Mutu.

Arbitri: Radu Petrescu – Mircea Grigoriu, Marius Marica. R: Andrei Antonie.

Cartonașe galbene: Ciobotariu, Omrani / Kovacic, Huyghebaert, Gremsl