Atletico Madrid a învins pe FC Barcelona cu 1-0, pe Wanda Metropolitano, în capul de afiş al etapei a 10-a din La Liga.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Yannick Ferreira Carrasco, în minutul 45+3, după o ieșire inoportună a lui Ter Stegen. Germanul a ieșit aproximativ 30 de metri din poartă, iar Carrasco l-a driblat cu ușurință și a marcat cu poarta goală.

Real Madrid a remizat pe Estadio de la Ceramica, împotriva celor de la Villarreal, scor 1-1, și a ratat șansa de a urca pe locul doi în La Liga.

Trupa lui Zidane a marcat încă din minutul 2, Mariano Diaz a înscris cu capul, după o centrare a lui Dani Carvajal. Pentru ”Submarinul galben” a marcat Gerard Moreno, dintr-o lovitură de la 11 m.

Sevilla a câştigat meciul de pe teren propriu cu Celta Vigo, scor 4-2, într-un meci extrem de spectaculos. La pauză a fost 2-2.

Jules Kounde a deschis scorul pentru Sevilla în minutul 5, iar Iago Aspas a restabilit egalitatea în minutul 10. Oaspeții au preluat conducerea în minutul 36, prin Nolito. En Nesyri a egalat în minutul 45+3.

Andaluzii au marcat golurile victoriei pe finalul partidei. Escudero (85) şi El Haddadi (87) au păstrat cele trei puncte pe „Ramón Sánchez Pizjuán”.

Într-o altă partidă disputată sâmbătă, Levante și Elche au terminat la egalitate, scor 1-1.

Gonzalo Melero (12), respectiv Te (64) au marcat golurile întâlnirii.

Toate cele patru întâlniri de duminică se văd pe posturile de sport din România.

15.00 Eibar – Getafe (Digi Sport 1, Telekom Sport 3)