Echipa de volei masculin SCMU Craiova a câștigat cu scorul de 3-0 în fața formației SCM Zalău, sâmbătă seara, în primul meci din al doilea turneu al Diviziei A 1 masculin.

În meciul disputat în Sala Polivalentă din Craiova, scorul pe seturi a fost 25-18, 39-37 !, 25-18.

Alb-albaștrii au controlat primul parțial al întâlnirii și s-au distanțat încă din startul lui și au închis setul cu 25-18.

Al doilea set este de povestit nepoților. S-a încheiat cu 39-37 în favoarea băieților lui Dănuț Pascu. Sălăjenii au avut un avantaj de 6 puncte pe tabelă, craiovenii au revenit, au preluat conducerea, însă setul a intrat în prelungiri și s-a mers cap la cap până la 37-37.

Oaspeții au picat în al treilea set și nu au mai ținut pasul cu gruparea din Bănie. S-a încheiat la fel ca și primul, 25-18, și oltenii bifează al doilea succes în acest debut de campionat.

CRAIOVA: Gommans 4 p, Kovacevic 9 p, Bartha 3 p, Lică 20 p, Georgescu 1 p, Lupu 8 p, Suson 1 p, Marelic 17 p – Diaconescu (L).

Mâine seara, de la ora 18.00, SCM Zalău joacă cu U Cluj, iar luni, de la ora 17.00, SCMU Craiova întâlnește pe U Cluj.