Liga 1: Craiova pleacă cu un punct de la Botoșani

0
196

Universitatea Craiova a remizat în deplasarea de la FC Botoșani, scor 0-0, în runda cu numărul 11 din Liga 1.

Oltenii au urcat provizoriu pe primul loc în clasament, dar poate fi depăşită de FCSB, care va juca la Mediaş, luni.

Moldovenii au bifat primele ocazii de a înscrie, însă Halkiadakis și Rodriguez nu au nimerit spațiul porții apărate de Pigliacelli. Oltenii au preluat controlul în repriza secundă. Căpățînă și-a încercat norocul cu un șut de la distanță, iar croatul Ivan Mamut l-a pus la încercare pe portarul gazdelor.

De notat și faptul că Istvan Kovacs trebuia să fie la centru, însă a fost înlocuit cu rezerva Bogdan Dumitrache, după ce a aflat că are coronavirus, chiar la stadion, cu 10 minute înaintea startului confruntării.

FC Botoşani: Pap – Patache, Chindriş, Haruţ, Ţigănaşu – Rodriguez, Florescu – Ongenda (81, Babunski), Keyta (24, Askovski), Tîrcoveanu (76, Braun) – Fazos. Antrenor: Marius Croitoru.

U Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, M.Constantin, Bălaşa, Vătăjelu – Nistor, Bic, Căpăţînă (76, Cicâldău) – Ofosu (84 V.Constantin), Mamut, Cîmpanu (46, Bărbuț). Antrenor: Corneliu Papură.

Cartonașe galbene: Tîrcoveanu, Pap / Vlădoiu, Bălașa, Mamut