FOTO Handbal | EHF Cup: SCM Craiova a fost făcută KO de Tertnes Bergen, 20-33 !

0
868
SCM Craiova - Tertnes Bergen 20-33 | EHF CUP - turul 2, manșa retur © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN
SCM Craiova – Tertnes Bergen 20-33 | EHF CUP – turul 2, manșa retur © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Craiova părășește Cupa EHF în turul 2 preliminar.

După ce ieri au învins cu 26-24, handbalistele noastre au fost de nerecunoscut și au primit o corecție severă din partea norvegiencelor de la Tertnes Bergen – 33-20  în masa secundă a dublei cu gruparea din Ţara Fiordurilor.

Meciul s-a jucat practic în prima repriză. Oaspetele au zburdat pe teren și au marcat aproape la fiecare atac, în vreme ce Craiova nu a marcat timp de 15 minute, cifra 5 a înghețat pe tabela de marcaj în dreptul SCM Craiova. A fost 22-9 după primele 30 de minute de joc.

Cu calificarea în buzunar, norvegiencele au redus motoarele în partea a doua, iar Craiova mers cap la cap cu adversara.

De menționat faptul că Bogdan Burcea nu s-a putut folosi de Bobana Klikovac, Yulia Khavronina, Timea Tătar și Zeljka Nikolic, toate accidentate.

SCM Craiova rămâne să se focuseze pe campionat, unde situația este tot la fel de dificilă. Fetele antrenate de Bogdan Burcea sunt pe locul 10, prima poziție deasupra liniei pentru barajul de rămânere în Liga Florilor.

SCM CRAIOVA – TERTNES BERGEN 20-33 (9-22) / în tur 26-24

CRAIOVA: Dzhukeva, Curmenț, Chetraru 1 – Cace 7, Țicu 5, Șelaru 2, Trifunovic 2, Ion 1, Vizitiu 1, Orsivschi 1, Zamfir, Colac

BERGEN: Skogstrand, Lien – Hilby 9, Abdulla 6, Auberg 5, Gosse 4, Stankiewicz 3, Berens 2, Haugseng 1, Moen 1, Oyerhamn 1, Hagen, Kjolholdt