FOTO Liga 1: Victorie în memoria lui Ilie Balaci ! Craiova – FCSB 2-1

0
593
Craiova - FCSB 2-1 | Liga 1, etapa 12 | FOTO: Ionuț Greere
Craiova – FCSB 2-1 | Liga 1, etapa 12 | FOTO: Ionuț Greere

Universitatea Craiova s-a impus în fața celor de la FCSB, duminică seara, scor 2-1, într-o zi marcată de moartea lui Ilie Balaci.

Începutul meciului i-a fost dedicat „Minunii Blonde”. 30 000 de pe Ion Oblemenco i-a scandat numele minute în șir și au pregătit un moment special în minutul 8 al partidei.

Ca un făcut, minutul fatidic8, a adus autogolul lui Kelic, pornit de la la şutul lui Coman, respins în față de Pigliacelli. Mitriță a ripostat dintr-o lovitură liberă de la peste 30 de metri, iar Valentin Mihăilă a încercat să-l învingă pe Bălgrădean cu o execuţie acrobatică.

Craiova a ieșit mai bine de la cabine și a reușit să egaleze la cinci minute de la reluare. Bosniacul Elvir Koljic s-a demarcat perfect şi a tras pe lângă Bălgrădean, după pasa excelentă, la întâlnire, a lui Cristian Bărbuţ. Gazdele au pus presiune pe roș-albaștrii și firesc a picat și golul doi al oltenilor. Matteo Fedele a marcat cu un şut din afara careului (72). Pasa de gol a venit de la „debutantul” Meza Colli. Paraguayanul a bifat primele minute în Liga 1.

Alb-albaștrii puteau da lovitura de grație. Junior Morais a comis un henț pe linia porții și a fost eliminat de pe teren, dar Koljic a ratat lovitura de la 11 m acordată de centralul Bârsan.

U Craiova – FCSB 2-1
Au marcat: Koljic ’50, Fedele’72 / Kelici (autogol) ‘8

CRAIOVA: Pigliacelli – Donkor, Kelici, Martic – Bărbuț (65, Colli), Fedele, Mateiu, Bancu – Mihăilă (85, Burlacu), Koljic, Mitriță (90+3, Tiago). Antrenor: Devis Mangia.

FCSB: Bălgrădean – R. Benzar, Planici, Filip, Morais – Nedelcu, Ov. Popescu (60, Teixeira)- Fl. Tănase (46, Moruțan), D. Man, Fl. Coman (76, Rusescu) – Gnohere. Antrenor: Nicolae Dică.