Echipa națională: Jovan Markovic a marcat pentru reprezentativa U 17 a României

0
1406
Jovan Markovic (Universitatea Craiova) / FOTO: Ionuț Greere

Reprezentativa Under 17 a României a încheiat la egalitate, scor 2-2, meciul amical disputat astăzi, în fața selecționatei similare a Ciprului.

Tricolorii au condus la pauză cu scorul de 2-0 grație golurilor marcate de Daniel Toma (Dunărea Călărași) și Jovan Markovic, atacantul Universității Craiova. La finalul primei reprize, selecționerul Aurel Țicleanu a schimbat întreaga echipă. România a  menținut rezultatul până spre finalul meciului, când ciprioții au reușit să restabilească egalitatea, în urma reușitelor din minutele 78 și 80+3.

Meciul s-a disputat pe stadionul Makario din Nicosia. Următorul meci dintre cele două selecționate de juniori se va juca pe 1 martie, începând cu ora 15:00.

ROMÂNIA U 17 – Repriza 1: 23. Șerban-cpt. – 2. Georgescu, 3. Catrici, 5. Marin, 15. Chiorean – 8. Negrean, 6. Călin, 20. Matiș – 9. Toma, 11. Markovic, 14. Nițu

ROMÂNIA U 17 – Repriza 2: 12. Ducan, 4. Rus, 13. Ristea, 16. Vlad-cpt, 18. Cohan – 19. Popescu (26. Craioveanu, 70), 10. Mitrea, 21. Cracea – 17. Pogaci, 7. Boștină, 22. Nițescu

Pentru această acțiune au fost convocați 24 de jucători:

Portari: Paul Șerban (Academia Gh. Hagi), Ducan Răzvan (FCSB)

Fundași: Alex Georgescu, Antonio Vlad (ambii Academia Gh. Hagi), Alexandru Rus (AFC Ardealul Cluj), Andres Dumitrescu (FC Pitești 2008), Marcel Chiorean (Sporting Juniorul Vaslui), George Marin, Alexandru Cohan (ambii AS FC Universitatea Cluj), Antonio Ristea (SG Unterrath), Alexandru Catrici (Nuova Mama Mia Becicherecu Mic)

Mijlocași: Augustin Negrean, Bogdan Călin, Răzvan Matiș (toţi Academia Gh. Hagi), Alexandru Pogaci (Etoile Carouge FC), Alejandro Craioveanu (Villarreal CF), Vlad Mitrea (Inter Milano), Mihai Nițescu (Petrosport Ploiești), Călin Popescu (ACS Steagu Roșu Brașov), Octavian Cracea (Sporting Juniorul Vaslui)

Atacanți: Luis Nițu, George Boștină, Jovan Markovic (toți Universitatea Craiova), Daniel Toma (Dunărea Călărași)