Judo: Judoka din Craiova au obținut bronzul pe echipe și 6 medalii la individual

0
386

Craiova a fost gazdă, în perioada 12-14 mai, pentru finala Campionatului Național U15 (juniori IV), individual (masculin și feminin) și finala pe echipe (regiuni).

Concursul a avut loc în Sala Sporturilor “Ion Constantinescu”. Judokanii craioveni au păstrat acasă un număr de șapte medalii.

Sportivii au cucerit șase medalii la individual și au obținut medalia de argint pe echipe (LPS Craiova+CSM Craiova).

Cele mai multe medalii au fost bifate de sportivii de la LPS Petrache Trișcu Craiova, pregătiți de Mihai Voinea. Ionela Băran (48 kg) a luat argintul, iar Oana Andrei (52 kg), Andreea Stan (63 kg), Andrei Pasăre (55 kg) și Andrei Dumitru (73 kg) și-au adjudecat câte un bronz. Tot pe locul trei s-a clasat și Andreea Balica (+63 kg), legitimată la CSM Craiova și antrenată de Adrian Nicola.

Pe echipe, LPS Craiova + CSM Craiova au câștigat medalia de argint și titlul de vicecampioană naționalaă. Echipa a fost formată din: Elena Dică (44 kg), Ionela Băran (48 kg), Andrei Oana (52 kg), Erika Văduva (57 kg), Daria Popa (57 kg), Andreea Stan (63 kg), Andreea Balica (+63 kg), Ștefania Balica (+63 kg).