Liga 1: Alb-albaștrii au rămas datori suporterilor ! Craiova – Steaua 1-2

0
409

Craiova - FCSB 1-2

Craiova a dezamăgit în această seară și a pierdut, scor 1-2, partida disputată pe stadionul “Municipal” din Drobeta Turnu Severin, în fața formației FC Steaua București. În urma acestui rezultat, bucureștenii s-au desprins la cinci puncte de trupa lui Gigi Mulțescu. Alb-albaștrii au rămas pe locul 3, cu 40 de puncte.

Oltenii puteau deschide scorul încă din minutul 10, însă Zlatinski a ratat o lovitură de la 11 m. Bulgarul a șutat slab, telefonat, iar Niță a reușit să respingă. Penalty-ul a fost obținut de Andrei Ivan, care a fost faultat de Tamaș. Cei care au marcat au fost steliștii, Pintilii a prins un șut de excepție de la 22 m. În minutul 33 alb-albaștrii au beneficiat de încă o lovitură de la 11 m, Bancu a fost lovit peste picioare de același Gabi Tamaș, iar Ovidiu Hațegan a arătat din nou punctul cu var. A executat același Zlatinki, de data aceasta cu mare precizie.

Oaspeții au dat lovitura cu 11 minute înainte de conlcuzia partidei, Enache a trimis mingea în plasă printre picioarele lui Calancea.

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA – FC STEAUA BUCUREȘTI 1-2 (1-1)

Au marcat: Zlatinki (33 – 11 m) / Pintilii (23), Enache (79).

CS Universitatea Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelic, Acka, Briceag – Popov (90, Petre), Zlatinski, Băluță (76, Fajic) – Rocha, Ivan, Bancu. Antrenor: Gigi Mulțescu.

Steaua: Niță – Bălaşa (46, Enache), Tamaş, Moke, Momcilovic – Pintilii (74, Muniru) Ov. Popescu – Jakolis, Achim (63, Fl. Tănase) De Amorim – Alibec. Antrenor: Laurențiu Reghecampf.

Cartonaşe galbene:  Popov, Kelic, Dimitrov / Tamaş, Ov. Popescu

Au arbitrat: Ovidiu Hațegan – Octavian Şovre, Sebastian Gheorghe