© FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

SCM Craiova a pierdut dispută cu Dunărea Brăila, sâmbătă, scor 24-19, într-un meci cadrul etapei cu numărul 7 a Ligii Naționale de handbal feminin.

Prima parte a partidei a fost echilibrată, s-a mers cap la cap până la 10-10.  A urmat apoi o seceta de 6 minute, timp în care fetele lui Burcea nu au mai găsit drumul spre gol, iar gazdele au punctat de 4 ori. 14-10 la pauză.

La reluare, Brăila a menținut la distanță pe Craiova și și-a conservat ecartul de pe tabela de marcaj.

Formația antrenată de Bogdan Burcea rămâne după acest rezultat cu 9 puncte în clasamentul Ligii Florilor. De partea cealaltă, Brăila vine la cota 12 în ierarhia intermediară a momentului.

Pentru SCM Craiova urmează dublă cu norvegiencele de la Tertnes Bergen din turul 2 al Cupei EHF. Meciurile se vor dispută în Sala Polivalentă din Craiova, sâmbătă și duminică (19 și 20 octombrie), de la ora 18.00.

Dunărea Brăila SCM Craiova 24-19 (16-12)

Brăila: Dobre, Razum, Șerban – Dmitrovic 10 goluri (5 din 7m), Udriștioiu 5, Dache 4, Constantinescu 4, Tamires 1.
Craiova: Curmenţ, Dzhukeva, Chetraru – Vizitiu 8 (6 din 7m), Șelaru 4, Nikolic 2, Tudor 2, Colac 1, Orșivschi 1, Țicu 1.