Universitatea Craiova – FCSB 0-1 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Universitatea Craiova a pierdut meciul disputat duminică seara, în fața a 30 000 de spectatori, scor 0-1, în compania FCSB. Tsoumou a înscris în minutul 88 unicul gol al partidei.

FCSB a deșinut inițiativa în prima parte a jocului. Florinel Coman a primit galben la duelul cu Kelic, apoi Cicâldău a ratat cea mai mare ocazie a gazdelor. Pigliacelli a salvat şutul lui Hora din finalul primei reprize şi la pauză a fost egal.

Elevii lui Pițurcă au intrat mai hotărâți de la cabine, au pus presiune pe apărarea adversă, însă nu au găsit drumul spre gol. Mihăilă a impresionat cu sprintul său, dar a tras departe de poarta lui Bălgrădean.

Andrei Ivan a cerut penalty după duelul cu Iulian Cristea, iar apoi oltenii au cerut henț la Planic, dar Istvan Kovacs n-a dat nimic.

Când toată lumea se aştepta la un 0-0, Pigliacelli a respins greşit şi rezerva Tsoumou a adus victoria pentru FCSB la primul său meci și i-a stricat astfel debutul lui Victor Pițurcă.

UNIVERSITATEA CRAIOVA – FCSB 0-1 (0-0)

Craiova: Pigliacelli – Martic, Kelic, Acka, Vătăjelu – Ivanov, Mateiu, Cicâldău – Luis Nițu (19, Bărbuț, 82, M.Roman), Ivan, Mihăilă. Antrenor: Victor Pițurcă.

FCSB: Bălgrădean – Crețu, Cristea, Planic, Panțâru – Oaidă, Pintilii (46, 0.Popescu), Tănase – A. Popa (71, Moruțan), Hora (63, Tsoumou), Fl. Coman. Antrenor: Bogdan Vintilă.

Cartonașe galbene: Bărbuț, Mihăilă, Ivan, Martic / Coman, Panțâru, Cristea, Tănase

Arbitri: Istvan Kovacs (Carei) – Vasile Marinescu (Bucureşti) şi Ovidiu Artene (Vaslui) – R: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare).