Volei masculin, meci amical: România – Austria 3-1 © FOTO: Ionuț Greere / SPORTUL DOLJEAN

Naționala masculină de volei a României a trecut în minimum de seturi, scor 3-0, de reprezentativa Austriei, într-un meci amical disputat în Sala Polivalentă. Cele două echipe au mai jucat un set suplimentar, parțial câștigat de oaspeți cu 32-30.

Tricolorii au revenit de la 12-19 în setul 1, au egalat la 19-19 pe serviciul lui Marian Bala și au închis parțialul cu 28-26. În setul secund, românii au preluat inițiativa încă din startul parțialului și au făcut 2-0 după 25-22. Setul trei a fost la discreția elevilor lui Dănuț Pascu, 25-15.

Cei doi selecționeri au convenit să se mai joace încă un set, iar pe teren au intrat și jucătorii care au evoluat mai puțin. Setul 4 a revenit austriecilor cu 32-30.

ROMÂNIA: Mihalcea, Aciobăniței, Bartha, Lică, Balean, Spînu – Kanrot (L). Au mai intrat: Matei, Dumitru, Gheorghiță, Bala, Olteanu – Cristudor (L). Selecționer: Dănuț Pascu.

AUSTRIA: Wohlfahrtstatter, Menner, Zass, Berger, Thaller, Jurkovics – Kroiss (L). Au mai intrat: Landfaher, Trothann, Tusch, Ibrahimovic – Ringseis (L). Selecționer: Michael Warm.

Al doilea meci dintre România și Austria se va disputa mâine, de la ora 17.30, în Polivalenta din Craiova.