Universitatea Craiova şi-a aflat în joi seara adversara din turul doi preliminar al Europa League: alb-albaştrii vor evolua în compania ungurilor de la Honved Budapesta.

După 3-1 în tur, cu Zalgiris Vilnius, Honved a avut de tras pentru calificarea în a doua fază a competiției. Românul Liviu Antal a deschis scorul în minutul 18, iar lituanienii mai aveau nevoie doar de un singur gol pentru calificare. Djordje Kamber a egalat în minutul 62 şi a stabilit scorul final, 1-1.

Honved Budapesta a terminat sezonul precedent pe locul 4 în campionatul Ungariei și a pierdut finala Cupei, 1-2 cu MOL Vidi, echipă de pe locul 2. Astfel, și-a asigurat participarea în cupele europene.

Meciul tur se va juca în Ungaria, pe 25 iulie, urmând ca oltenii să lupte pentru calificare, pe  1 august, pe „Ion Oblemenco”.