Amical: Remiză în primul amical al verii, Universitatea Craiova – FK Orenburg (Rusia) 1-1

0
886

Universitatea Craiova a remizat, sâmbătă, scor 1-1, cu formaţia rusă FK Orenburg, în primu meci din cadrul stagiului de pregătire din Austria.

Alb-albaștrii au început în forță disputa de la Silberstadt, având câteva ocazii clare de gol. În cele din urmă, presiunea exercitată asupra porții lui Rudenko a dat roade după o jumătate de oră. Fortes a marcat fără emoții din interiorul careului, pentru 1 – 0 la pauză.

Antrenorul Corneliu Papură a schimbat aproape toată echipa la pauză, mizând pe foarte mulți tineri, având ocazia să se desprindă pe tabela de marcaj, prin Baiaram sau Borța. Cu toate acestea, rușii au izbutit să restabilească egalitatea pe final de meci prin Nikita Malyarov.

U CRAIOVA (REPRIZA 1): Pigliacelli – Martic, Acka, Kelic, Bancu  –  Constantin, Mateiu,  Bîrzan – Bărbuț, Fortes, Mihăilă.

U CRAIOVA (REPRIZA 2): Pigliacelli (60, L. Popescu) – Vlădoiu, Hreniuc, Tiago, Briceag – I. Popescu, Șerban – Borța, Constantin (60, Bîrzan), Baiaram – Roman.