Reprezentativa under 21 a României a învins, vineri, la Cesena, cu scorul de 4-2 (0-0), selecţionata Angliei, în etapa a doua a grupei C de la Campionatul European de tineret.

Meciul de la Cesena a fost de-a dreptul nebun. Tricolorii au deschis scorul în minutul 75, dintr-o lovitură de la 11 m executată de Puşcaş, obţinută în urma unui fault asupra lui Florinel Coman.

De doar trei minute au avut nevoie englezii pentru a restabili egalitatea. Gray a punctat pentru 1-1. Au urmat apoi 5 minute nebune, nebune, nebune…

În minutul 85, englezul Tomori ne-a făcut un cadou şi Ianis Hagi a marcat pentru 2-1. Din nou nu am reuşit să ţinem de avantaj, iar Abraham a egalat chiar la atacul următor.

Tricolorii nu au dezarmat şi au dat lovitura de graţie britanicilor, prin două goluri marcate în decurs de câteva minute. Portarul Henderson a scăpat în poartă şutul lui Florinel Coman, iar în prelungirile partidei, jucătorul FCSB-ului a mai prins un şut de zile mari şi l+a lăsat fără replică pe portarul advers.

România este lider în grupa C şi mai are de jucat cu reprezentativa Franţei.

ROMÂNIA U 21 – ANGLIA U 21 4-2 (0-0)

România: Radu – Manea, Nedelcearu, Pașcanu, Ștefan – T. Băluță, Cicâldău – Man (’74, V. Dragomir), I. Hagi (’87, Nedelcu), Ivan (’63, Coman) – Pușcaș. Selecționer: Mirel Rădoi.

Anglia: Henderson – Dasilva (’77, Abraham), Clarke-Salter, Kenny, Tomori – Dowel, Barnes (’46, Sessegnon; 57, Foden), Gray – Mount, Calvert-Lewin, Maddison. Selecționer: Aidy Boothroyd.