Universitatea Craiova a cedat pe „Ion Oblemenco” cu scorul de 2-1, după ce a condus la pauză cu 1-0, în fața celor de la Viitorul. Alb-albaștrii au pierdut astfel și locul 3 la finalul stagiunii.

Oltenii au început în forță meciul și au deschis scorul în minutul 17 al partidei. Ivan Martic  a trecut ca prin brânză de apărarea Viitorului și a înscris cu un șut în colțul lung. Mihăilă a înscris și el, cu trei minute înainte de pauză, însă golul a fost anulat pentru ofsaid.

Craiova a cedat inițiativa și Viitorul a presat din ce în ce mai mult. Oaspeții au restabilit egalitatea după autogolul lui Mihăilă. Nervii în teren au explodat, iar Tiago a fost eliminat după un gest necontrolat asupra lui Cojocaru. Fedele putea aduce din nou în avantaj pe olteni, însă lovitura de cap a respinsă în corner de portarul oaspeților.

Viitorul a dat lovitura de grație în minutele de prelungire. Drăguș a scăpat singur cu Pigliacelli și a marcat pe colțul scurt.

U Craiova – FC Viitorul 1-2

Craiova: Pigliacelli – Martic, Thiago, Acka, Bancu – Mateiu, Fedele (76, Donkor), Cicâldău – Bărbuţ, Cristea (46, Fortes), Mihăilă. Antrenor: Corneliu Papură.

Viitorul: Cojocaru – Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer – Băluţă (66, Artean), Vînă (57, Tîrnoveanu), Houri – Ianis Hagi, Rivaldinho (82, Mladen), Drăguş. Antrenor: Gică Hagi.

Cartonașe galbene: Martic, Bancu, Fortes / Ghiță, Drăgu, Rivaldinho

Cartonaș roșu: Tiago (73)