Baschet: Craiova a pierdut primul meci al semifinalei | CSU Sibiu – SCM U Craiova 83-61

0
342
Baschet masculin - SCM U Craiova vs. CSU Sibiu 59-75, LNBM - Top 6, Etapa 9 | FOTO: Ionuț Greere
Baschet masculin – SCM U Craiova vs. CSU Sibiu 59-75, LNBM – Top 6, Etapa 9 | FOTO: Ionuț Greere

Baschetbaliștii de la SCM Universitatea Craiova au rezistat doar o repriză în fieful Sibiului. Alb-albaștrii au pierdut prima partidă din semifinalele Ligii Naționale de baschet masculin, scor 61-83, sâmbătă seara, pe terenul formației CSU Sibiu.

Ardelenii au 1-0 la general. Meciul al doilea se va disputa tot la Sibiu, luni, de la ora 18.15, în direct la DigiSport.

Craiova a început bine partida de pe malul Cibinului și a condus la pauza mare cu scorul de 43-40. A urmat o repriză secundă catastrofală, elevii antrenați de Aco Todorov au mai reușit să marcheze doar 18 puncte în ultimele două sferturi (câte 9 puncte pe sfert).

Cel mai bun jucător din tabăra olteană a fost Igor Mijajlovic, care a totalizat 18 puncte, 4 pase decisive și 2 recuperări. Pentru prima dată pe parchet, americanul Ria’n Holland a terminat meciu cu 13 puncte, 5 recuperări, 2 pase decisive.